of0
Export
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
PROGRAM DERS BİLGİ PAKETİ
DERS İÇERİĞİ
Bölüm
Senirkent Meslek Yüksekokulu Makine
DERS BİLGİLERİ
Ders Kodu
Ders Adı
Kredi Teorik
Kredi Pratik
Kredi Lab/U
Kredi Toplam
Kredi Ects
Yarı Yılı
MKN-112
Genel Mekanik
2.0
0.0
0.0
2.0
3.0
2. Yarıyıl
Dersin Dili
Türkçe
Ders Düzeyi
ÖNLİSANS TYYÇ:5.DÜZEY EQF-LLL:5.DÜZEY QF-EHEA:KISA DÜZEY
Dersin Türü
Zorunlu
Dersi Verenler
Ahmet PEHLİVAN
Dersin Yardımcıları
 
Ofis Yeri
 
E-Posta
 
Ofis Görüşme Saatleri
 
İş Telefonu
 
Dersin Amacı
Teknolojinin Bilimsel İlkeleri dersinin devamı niteliğindedir. Fizik, cisimlerin dayanımı, statik ve dinamik derslerine dayalıdır. Amaç, öğrencilerin mesleki hayatlarında karşılarına çıkan teknik problemlere bakışını kolaylaştırmak ve değerlendirme ufku kazandırmaktır. Mühendislik Bilimi dersinin konuları; Makine Tasarımı ve Hidrolik-Pnömatik derslerinde uygulanabilecektir.
Dersin İçeriği
Pratikte Tüm makineler dönme hareketi yapmakta, dönme hareketini ilerleme hareketine ve ilerleme hareketini dönme hareketine dönüştürmekte olduklarından Öğrencinin Dairesel hareketi kavramasını ve bu sistemler Enerji ve güç aktarımı yaptıkları için İş güç enerji momentum verim gibi kavramları öğrenmesini sağlamak; Tüm makine sistemlerinde aslında basit makinelerden birden fazlasının bir araya gelmesi söz konusu olduğundan elementer olarak basit makineleri öğrenmesini ve bazı parça ya da uzuvları basit makinelerle modellemesini öğretmeye çalışmak; Çalışma hayatında sürekli Isı sıcaklık genleşme olay ve etkileri içinde olunacağından bunların öğrenilmesi ve akışkanların özellik ve davranışlarının bilinmesi gerektiğinden ve gazlar yine hayatın içinde çok önemli bir yer işgal ettiklerinden bir akışkan stratejisi içerisinde öğrenilmesini sağlamak bu dersin içeriğidir.
Önkoşul Dersleri
 
Ders Öğrenme-Öğretme Yöntemi
 
Dersi İşleyiş Yöntemi
Yüz Yüze
DERSİN KATEGORİSİ
Dersin Kategorisi (Genel)
Katkı Düzeyi (%)
Temel Mesleki Ders
100
Uzmanlık/Alan Dersi
0
Destek Dersi
0
Beceri, İletişim ve Yönetim Becerileri Dersi
0
Aktarılabilir Beceri Dersi
0
DERSİN KAZANIMLARI
DK1
1)Kullandığımız makine ve aletlerin hareket, sürtünme, enerji kavramlarının ilkeleri 2)Teknik problemlerin bu ilkelerden hareketle çözebilme ve üretici olma vasfı kazanma 3)Çevremizde gelişen fiziksel hadiseleri ve fizik prensiplerinden yararlanarak model