Ders Adı Teknolojinin Bilimsel İlkeleri
Ders Kodu BET-109
Dersin Türü Zorunlu
Ders Biriminin Seviyesi Ön Lisans
Yıl 1
Dönem 1.Yarıyıl
AKTS 4
Dersi Veren(ler)
Dersin Yardımcıları
Dersin Öğrenme Çıktıları 1) Temel fizik kurallarını kavrayabilme 2) Endüstride kullanılan malzemeleri tanıyabilme 3) Çevremizde gelişen fiziksel hadiseleri ve fizik prensiplerinden yararlanarak modellenmiş üretim ve taşıma sistemlerini gözlemleyerek bu dersteki ilkeler ışığında teorik ile pratiği birleştirme yeteneğii 4) Fiziksel olayları analiz edebilme 5) Modelleme yapabilme 6) Mühendislik problemleriyle ilgili endüstriyel uygulamaları tanıma 7) Malzeme, statik, mekanik, akışkanlar, dalga yayınımı, elektrik ve manyetizma konularında temel bilgileri kavrama 8) Mekanik ve Elektromanyetik dalga hareketi (Örnek ve tanımlar, Günlük hayatta dalgaların kullanımı: 1. Ses dalgaları, 2. Ses üstü dalgaları, )
Ders İşleme Biçimi Yüz Yüze
-
Dersin İçeriği Giriş (Birim sistemleri ve dönüşümler, Temel kavramlar); Malzeme Özellikleri (Yanma, Paslanma, Paslanmayı önleme yöntemleri, Malzemenin esnekliği Hook kanunu, Malzemenin çekme, basma ve kesme gerilmeleri); Statik(Kuvvet, bileşenlere ayırma, bileşke, Moment ve denge şartları, Ağırlık merkezi, Basit mesnetler, kirişler, tepki kuvvetleri); Kinematik(Doğrusal hareket, Bağıl hareket); Dinamik(Kuvvet etkisinde hareket, Sürtünme (statik, dinamik)); Enerji, iş, güç(Enerji ve türleri, dönüşümler, İş, güç, verim); Mekanik ve Elektromanyetik dalga hareketi(Örnek ve tanımlar, Günlük hayatta dalgaların kullanımı: 1. Ses dalgaları, 2. Ses üstü dalgaları, Elektromanyetik dalgaların yayılma ve yansıması ( Uydu bağlantılı TV veya Cep Telefonu çalışma sistemi ), Işığın yansıması ve kırılması); Akışkanlarda basınç (Basınç, tanımlar ve kanunlar, Sıvı ve gaz basınçlarının ölçülmesi); Elektrik ve Manyetizma(Standart elektrik sembolleri ve elektrik elemanları, Tanımlar ve ölçme, Direnç, Seri ve paralel bağlama, Ohm kanunu, Elektrik devresinde açığa çıkan enerji ve güç ( Gerilim farkı ve gücü kullanarak sigorta değeri hesaplama ),
Dersin Verildiği Diller Türkçe
Dersin Hedefleri 1) Temel fizik kurallarını kavrayabilme 2) Endüstride kullanılan malzemeleri tanıyabilme 3) Çevremizde gelişen fiziksel hadiseleri ve fizik prensiplerinden yararlanarak modellenmiş üretim ve taşıma sistemlerini gözlemleyerek bu dersteki ilkeler ışığında teorik ile pratiği birleştirme yeteneği
Dersin Amacı Öğrencilerin çevrelerinde gelişen fiziksel olayları daha iyi anlayabilmelerini, yorumlayabilmelerini ve gelişen teknolojiye adapte olabilmelerini sağlamak
WorkPlacement Sınıf
Hafta Konular  
1 Giriş (Birim sistemleri ve dönüşümler, Temel kavramlar)
2 Malzeme Özellikleri (Yanma, Paslanma, Paslanmayı önleme yöntemleri, Malzemenin esnekliği Hook kanunu, Malzemenin çekme, basma ve kesme gerilmeleri)
3 Statik (Kuvvet, bileşenlere ayırma, bileşke, Moment ve denge şartları, Ağırlık merkezi, Basit mesnetler, kirişler, tepki kuvvetleri)
4 Statik (Kuvvet, bileşenlere ayırma, bileşke, Moment ve denge şartları, Ağırlık merkezi, Basit mesnetler, kirişler, tepki kuvvetleri)
5 Kinematik (Doğrusal hareket, Bağıl hareket)
6 Dinamik (Kuvvet etkisinde hareket, Sürtünme (statik, dinamik))
7 Enerji, iş, güç (Enerji ve türleri, dönüşümler, İş, güç, verim)
8 Mekanik ve Elektromanyetik dalga hareketi (Örnek ve tanımlar, Günlük hayatta dalgaların kullanımı: 1. Ses dalgaları, 2. Ses üstü dalgaları, )
9 Mekanik ve Elektromanyetik dalga hareketi Elektromanyetik dalgaların yayılma ve yansıması (Uydu bağlantılı TV veya Cep Telefonu çalışma sistemi )
10 Uygulamalar
11 Mekanik ve Elektromanyetik dalga hareketi (Işığın yansıması ve kırılması)
12 Akışkanlarda basınç (Basınç, tanımlar ve kanunlar, Sıvı ve gaz basınçlarının ölçülmesi)
13 Elektrik ve Manyetizma
14 Elektrik ve Manyetizma
No Bölüm Öğrenme Çıktısı Katkı Düzeyi
1 (Agrega, beton, çimento, katkı maddeleri vd.) Üretimde kullanılan malzemeleri ve ekipmanları tanır 3
2 Malzeme özelliklerini bilir 4
3 Karışım tasarımı yapabilir 1
4 Agrega, beton ve/veya çimento deneylerini yapabilir, deney sonuçlarını hesaplayabilir ve yorumlayabilir 3
5 Kullanım alanına göre agrega, çimento, beton ve katkı türlerini seçebilir, sınıflandırabilir. 2
6 Deney raporlarını hazırlayabilir 2
7 Alanının gerektiği temel teknoloji, standart ve kavramları bilir 5
8 0
9 0
10 0
11 0
12 0
13 0
14 0
15 0
16 0
17 0
18 0
19 0
Yarıyıl İçi Çalışmaları Sayısı Katkı Payı
Ara Sınav 1 100
Kısa Sınav 0 0
Ödev 0 0
Devam 0 0
Uygulama 0 0
Labaratuvar 0 0
Proje 0 0
Atölye 0 0
Seminer 0 0
Arazi Çalışması 0 0
TOPLAM 100
Yıliçinin Başarıya Oranı 40
Finalin Başarıya Oranı 60
TOPLAM 100
AKTS kredilerinin belirlenmesinde öğrenci işyükü anketlerinden faydalanılmaktadır.
Etkinlik Sayısı Süresi Toplam
Ders Süresi (Sınav Haftaları Hariç) 14 4 56
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 14 4 56
Ödevler 2 10 20
Sunum 0 0 0
Proje 0 0 0
Laboratuar Çalışması 0 0 0
Arazi ya da Alan Çalışması 0 0 0
Ara Sınavlar 1 1 1
Yarıyıl Sonu Sınavı 1 1 1
İşyükü Saati (30) 30
Toplam İşyükü / Saat 134    
Dersin Akts Kredisi 0    
Ders Notu Teknolojinin Bilimsel İlkeleri (Editör: Doç. Dr. Metin Davraz)
Diğer Kaynaklar 1)Mustafa DENKTAŞTeknolojinin Bilimsel İlkeleri Lisans yayıncılık 2007 ,İstanbul ISBN:978-9944-274-17-3 2)Mühendisler için Mekanik Statik, Prof. Dr. F.P.BEER; Prof. Dr. E.R.JOHNSTON, Çev. Prof. Dr. F.KESKİNEL, Doç. Dr. Tekin ÖZBEK, BİRSEN YAYINEVİ 3)Dinamik Durmuş Günay, Alpay Aydemir; Değişim yayınları, 1998 4)Mühendislik Mekaniği, S.TIMOSHENKO; D.H. YOUNG, Çev: (Prof. Dr. İlhan KAYAN), İTÜ YAYINLARI
Materyal
Dökümanlar
Ödevler
Sınavlar
Materyal Diğer
Planlanmış Öğrenme Faaliyetleri ve Öğretim Yöntemleri
Konferanslar, Uygulamalı Dersler, Sunumlar, Seminerler, Projeler, Laboratuar Uygulamaları(gerekirse)