Sigorta

Tüm Avrupa Birliği öğrencilerinin ülkerinden E 128 belgesini ya da onun dengi olan bir belgeyi edinmeleri ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları tavsiye edilmektedir. Öğrenciler bu belgeyle, her hangi bir ani hastalık ya da kaza halinde Türk öğrencilerle aynı şartlar altında (muayene, tedavi giderleri vs…) tedavi olma hakkına sahip olmaktadır. Erasmus öğrencilerinin ülkelerinden ayrılmadan önce istenilen belgeyi edinmeleri tavsiye edilmektedir. Eğer belgeleri yoksa, kendi sağlık sigorta kurumlarından bu belgenin gönderilmesi istenmektedir. Birleşik Krallık’tan gelen öğrencilerin akut hastalık ya da acil servis için E belgesine ihtiyaçları yoktur.

 Türkiye’nin aynı zamanda diğer ülkelerle sağlık hizmetleri ilgili sosyal güvenlik anlaşmaları mevcuttur fakat öğrencilere Türkiye’ye gelmeden önce kendi sağlık sigorta kurumlarında anlaşmanın kapsamını ve koşullarını dikkatlice kontrol etmeleri önerilmektedir.  

           

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tüm gelen uluslar arası öğrencilerden, öğrenim görme süresini içine alan uluslar arası anlamda tanınmış bir sigorta acentesinden geçerli kişisel (seyahat) sigortası poliçesi yaptırmasını talep etmektedir. Bu sigortanın, ani hastalıkların, kazaların tedavisininin tüm masraflarını ve aynı zamanda kazara ölümlerle ilgili de tüm masrafları kapsaması gerekmektedir. Öğrenciler kayıt yaptırırken geçerli sigorta belgesini sunmak durumundadırlar.